Harta lui Bolojan cu tăierile din administrația locală. La Satu Mare doar ne prefacem că tăiem

Redacție Sătmărenii.ro

După ce premierul Ilie Bolojan și-a asumat luni răspunderea în Parlament pentru cea mai mare parte a celui de-al doilea pachet de măsuri fiscale menite să reducă deficitul bugetar al României, una dintre aceste măsuri, cea privitoare la reducerea posturilor și cheltuielilor din administrația publică locală, a rămas în aer, la solicitarea PSD, care, așa cum era oarecum de așteptat, a mai cerut o ”păsuire” de două săptămâni.

Distribuie:

Între timp, Ministerul Dezvoltării condus de UDMR-istul Cseke Attila a venit cu o propunere de tăieri de posturi în stilul cu care ne-am obișnuit deja de la niște grofi bugetari adevărați, parafrazându-l pe Caragiale: ”Să tăiem, primesc, dar să nu se schimbe nimic”!

Concret, acesta a propus o reducere de 25% din numărul total al posturilor de bugetari din toată țara, ceea ce pare OK la prima vedere, dar dacă ne uităm pe statistica de mai jos, ne dăm seama că ni se pregătea o nouă păcăleală în stilul ”reformelor” de genul acesta, care au mai fost implementate în România în ultimele decenii.

Poanta e la numărul posturilor vacante, neocupate, care, din motive ”strategice” sunt păstrate de la un an la altul în organigramele tuturor primăriilor și instituțiilor din administrațiile locale, fiind rezervate ori pentru unii ”transferați în interes de serviciu” în alte instituții, ori, pentru orice eventualitate, pentru ”lipitori de afișe”, cumnați, amante și cine-o mai fi prin preajmă.

Asta pe lângă faptul că, oricum, chiar și majoritatea posturilor ocupate sunt pentru tăietori de frunze la câini, cei mai mulți dintre aceștia fiind ”ascunși privirii cetățenilor”, adică nu au neapărat job-uri care presupun relația directă cu contribuabilii, ci sunt ascunși prin birouri în care se îngrămădesc în așa hal că uneori trebuie să se așeze cu rândul la masă, că nu-s destule scaune ;))

Aproape o treime dintre posturile de bugetari din administrația locală din România sunt, de fapt, neocupate, ceea ce înseamnă că o reducere cu 25% din numărul total de posturi ar fi, de fapt, o reducere fictivă, doar de aruncat praf în ochii fraierilor.

În schimb, Ilie Bolojan a prezentat în conferința de presă de marți o simulare, cu hartă cu tot, a unor tăieri mult mai realiste din administrația locală din România, cu date statistice pentru fiecare județ. Procentele de pe hartă arată tăierile propuse din posturile ocupate în acest moment, deci nu tăierile din numărul total de posturi!

Pe această hartă, județul Satu Mare se află undeva sub media națională, ceea ce în cifre concrete arată cam așa: din numărul total de posturi – 3.672 – în prezent sunt ocupate un număr de 2.392 posturi în primării și instituții subordonate acestora. Planul lui Bolojan ar fi să se taie 181 de posturi, adică 8% din cele ocupate în prezent.

Doar 18 din cele 67 primării din județ ar fi afectate de aceste disponibilizări, iar unii primari au anunțat deja că s-ar putea lipsi de câțiva consilieri personali sau polițiști locali. Suntem convinși că și pentru acei consilieri personali sunt deja pregătite posturi călduțe la firme aflate în administrarea primăriilor (de exemplu Apaserv sau diverse firme locale de salubritate sau alte servicii publice) ori la entități precum Grupurile de Acțiune Locală, finanțate în mare măsură tot din contribuția primăriilor, mai ales cele care nu se descurcă cu proiectele europene (vezi cazul GAL Carei-Tășnad, care anul trecut a dat-o în bară în asemenea hal cu un proiect social încât a apelat pe Facebook la mila contribuabililor să mai facă și donații pentru a asigura servicii de îngrijire la domiciliu pentru vârstnicii din comunele din regiunea respectivă n.r.).

O comparație cu județele vecine arată și cam unde ne situăm în ceea ce privește eficiența administrației locale. Dacă în Bihor ar fi nevoie doar de 2% tăieri, în Maramureș ar fi cazul de tăieri mai masive, în timp ce în Sălaj ar trebui intrat cu drujba în sinecuri, la un procent aproape de cel maxim la nivel național.

Asta în condițiile în care premierul Bolojan încă nici nu a abordat problema adevărată a administrației publice locale din România: supradimensionarea combinată cu politizarea excesivă, din care rezultă o risipă la care primarii din țări mai civilizate s-ar ține cu mâinile de cap!

Pentru exemplificare, o comparație simplă cu Polonia, țară cu un teritoriu cât România plus încă o jumătate de România, cu o populație dublă față de România, dar cu aproximativ același număr de unități administrativ-teritoriale, fiindcă acolo nu-i musai să fie câte-o primărie cu primar, viceprimar și alți băgători de seamă pentru fiecare sat de câteva sute de locuitori de la Cucuieții din Deal, care, din taxele locale pe care se prefac că le adună nu reușesc să-și plătească nici propriile salarii! Iar când e vorba de atras fonduri europene, zic pas, fiindcă oricum ”a promis domnu șef de la Județ că rezolvă de la domnu ministru al nostru ceva bani din Anghel Saligny să reparăm căminu cultural, că altfel nu mai pupă voturi de la noi din sat”!

Conform datelor prezentate de Ilie Bolojan în conferința de presă de marți, România a reușit în prima jumătate a acestui an ”performanța” de a crește cu 10% cheltuielile de personal în administrația locală în comparație cu aceeași perioadă a anului trecut, în condițiile în care, în general, nici nu s-au prea mai făcut angajări noi. „Dacă nu controlăm cheltuielile de personal ale statului riscăm ca tot ce încasăm suplimentar să se ducă pe aceste cheltuieli de personal și să ne întoarcem anul viitor în situația care suntem astăzi. Avem 7 miliarde de lei cheltuieli de personal în 6 luni” – a declarat Ilie Bolojan.

Iar în următoarele două săptămâni mai urmează meciul cu PSD pe tema asta! ;))

Continuă să citești

Articole recente

Percheziții domiciliare și evazioniști prinși în cadrul operațiunii Jupiter la Satu Mare

În cadrul operațiunii JUPITER, sub coordonarea Parchetului de pe lângă Înalta Curte de Casație și...

Protest spontan al medicilor legiști la Satu Mare. Ei contestă noua grilă de salarizare

Colectivul medical al Serviciului Județean de Medicină Legală Satu Mare și-a exprimat public nemulțumirea față...

PNL susține cu toată forța 𝗽𝗿𝗼𝗳𝗲𝘀𝗶𝗶𝗹𝗲 𝗹𝗶𝗯𝗲𝗿𝗮𝗹𝗲

Vicepreședintele Camerei Deputaților, Adrian Cozma, anunță că a votat azi legea care clarifică regimul juridic...

Noile cărți electronice de identitate se eliberează gratuit până în 30 Iunie

Inspectoratul de Poliție Județean Satu Mare reamintește cetățenilor că prima Carte Electronică de Identitate (CEI)...

Excursie de Ziua Copilului în parcul de aventuri de la Luna Șes pentru copiii bolnavi de cancer, în organizarea Fundației Hans Lindner

În fiecare an, “Ziua Copilului” este o sărbătoare a bucuriei, a jocului și a momentelor...

Publicitate

Contactează-ne pentru a primi oferta completă de publicitate pe Satmarenii.ro

Podcast-uri recente

Alte Articole

Odată cu ieșirea PSD din Guvern, pleacă și Ioan Tibil din Prefectura Satu Mare

Soțul mort, soția în stop cardio-respirator într-un incendiu din Micro 15

Zece femei și un bărbat din județul Satu Mare au fost victime ale traficului de persoane anul trecut

Bărbat de 38 de ani înecat în balta de lângă Tășnad

Adrian Cozma despre alegerile din Ungaria: Dumnezeu să lumineze poporul maghiar!

Adrian Cozma discută cu reprezentanții Meta/Facebook despre eliminarea conturilor false de pe rețelele de socializare

O țigară aruncată aiurea pe Cod Galben de Vânt a distrus într-un incendiu un atelier auto din Decebal

A intrat cu Jeep-ul în stâlp, la Doba

FIRE FLOOD FIGHT: Pișcolt și Nadvirna își unesc forțele într-un proiect transfrontalier de 1,5 milioane de euro pentru gestionarea situațiilor de urgență