În urma vizitei, liderul liberal sătmărean a prezentat câteva concluzii despre dezastrul lăsat de incompetența conduceriii din ultimii ani a spitalului, dar și-a exprimat și speranța că noii reprezentanți ai județului Satu Mare în Parlamentul României vor contribui la repararea greșelilor din trecut.

Spitalul Județean de Urgență din Satu Mare a avut de suferit în ultimii ani, din cauza incompetenței conducerii de a-l aduce la un nivel de performanță similar celor din regiunea noastră.
Pierderea finanțărilor nerambursabile, lipsa dotărilor, o infrastructură cu o capacitate insuficientă raportat la numărul de pacienți, condiții igienico-sanitare necorespunzătoare și neconforme, toate acestea au condus la un singur lucru: dezastru!
Multe acțiuni pot fi întreprinse pentru îmbunătățirea situației, trebuie doar să existe interes!
Folosindu-mă de posibilitatea de a propune amendamente la legea bugetului național, eu, ca deputat, am reușit să atrag pentru spitalul nostru un buget de 1 milion de lei, pentru achiziția de aparatură de ultimă generație. Din acești bani, s-au cumpărat:
- video-colonoscop și electrocauter pentru secția de Gastroenterologie;
- aparat EKG, aparat Holter ECG, aparat Holter TA pentru secția de Cardiologie;
- echipamente pentru serviciul de Pediatrie;
- echipamente pentru serviciul de Medicină Legală: stație de includere în parafină a pieselor histopatologice, care ajută la determinarea cauzei decesului.
Modul în care se prezintă spitalele publice sunt o dovadă a grijii noastre față de sănătate, față de viață, față de oameni! Condițiile din cadrul acestora arată respectul pe care oamenii plătiți din bani publici îl au față de contribuabili! Plătitorii de taxe și impozite din țara noastră nu pot fi bătaia de joc a unor incompetenți!
Fac apel la responsabilitate din partea tuturor noilor reprezentanți politici în Parlamentul României: preocupați-vă de circumscripția în care ați fost aleși, astfel încât aceasta să se dezvolte! Nimeni nu trebuie să mai rămână în urmă!










