Primarul Kereskényi Gábor face campanie electorală pentru regimul Orban, ignorând realitățile din țara vecină

Redacție Sătmărenii.ro

În emisiunea săptămânală la care este invitat la postul local de radio în limba maghiară, primarul municipiului Satu Mare, Gábor Kereskényi, a făcut o comparație între politicile fiscale din România și Ungaria, susținând că autoritățile din România ar ”favoriza” băncile și marile companii multinaționale, spre deosebire de Ungaria, unde acestea sunt taxate mai riguros, iar fondurile colectate astfel la buget permit Guvernului Orban o impozitare mai ”relaxată” a populației și chiar facilități fiscale de care beneficiază categorii largi ale populației.

Distribuie:

În întregul său discurs radiofonic, edilul-șef sătmărean a preluat, practic, narativa regimului din țara vecină, aflat în plină campanie electorală în care se confruntă, pentru prima dată după mai multe mandate succesive, cu o provocare reală din partea unor competitori politici care dovedesc falsitatea declarațiilor și a politicilor oficiale ale guvernului.

Aceste declarații vin exact în mijlocul unui scandal uriaș legat de o companie multinațională, Samsung, acuzată de poluarea cu componente de metale grele, cancerigene, la niveluri care depășesc de sute de ori valorile maxime admise, în fabrica de baterii din orășelul Göd, nu departe de Budapesta.

Mai mult, s-a aflat că fabrica respectivă a beneficiat de ajutoare guvernamentale în valoare de zeci de milioane de euro pentru extinderea activității, în condițiile în care guvernul din țara vecină a pariat în ultimii ani pe industria de baterii și a facilitat prin diverse scutiri de taxe sau ajutoare guvernamentale deschiderea unor asemenea unități de producție aparținând, în principal, unor mari firme chinezești.

Ca să fie treaba completă, în lipsa forței de muncă locale, toate aceste companii au adus în fabricile lor din Ungaria mii de muncitori de origine asiatică, contrazicând, astfel, în mod cât se poate de vizibil, politicile oficiale ale guvernului maghiar.

În ultimii ani s-a constatat, într-adevăr, o reticență a marilor companii occidentale în dezvoltarea investițiilor lor în Ungaria, rolul lor fiind preluat, în unele domenii, de firme aparținând unor oligarhi din anturajul premierului Orban, după model putinist.

Teoretic, aceste firme ar trebui să contribuie substanțial la bugetul țării, mai ales dacă ne luăm după declarațiile patriotarde ale reprezentanților regimului. Doar că e de ajuns să treacă oricine granița pe la Petea, să constate cu propriii ochi efectele acestor politici fiscale din ultimii ani: drumuri mai proaste ca-n România anilor 90, sate pustii, ce par abandonate, și autocare pline cu cetățeni maghiari care vin la cumpărături în supermarketurile din Satu Mare sau Carei, adică în sens invers față de cum se întâmpla până în urmă cu un deceniu.

Desigur, și aceste firme ale oligarhilor au găsit metode proprii pentru ceea ce se cheamă ”externalizarea profitului”, iar UDMR și cercurile economice din jurul formațiunii reprezenative a maghiarilor din România au devenit principalele beneficiare ale unor fonduri uriașe transferate din țara vecină pentru ”afaceri” precum investiții imobiliare în localitățile cu primari maghiari sau funcționarea unor ”academii de fotbal” (vezi Partium).

Continuă să citești

Articole recente

Percheziții domiciliare și evazioniști prinși în cadrul operațiunii Jupiter la Satu Mare

În cadrul operațiunii JUPITER, sub coordonarea Parchetului de pe lângă Înalta Curte de Casație și...

Protest spontan al medicilor legiști la Satu Mare. Ei contestă noua grilă de salarizare

Colectivul medical al Serviciului Județean de Medicină Legală Satu Mare și-a exprimat public nemulțumirea față...

PNL susține cu toată forța 𝗽𝗿𝗼𝗳𝗲𝘀𝗶𝗶𝗹𝗲 𝗹𝗶𝗯𝗲𝗿𝗮𝗹𝗲

Vicepreședintele Camerei Deputaților, Adrian Cozma, anunță că a votat azi legea care clarifică regimul juridic...

Noile cărți electronice de identitate se eliberează gratuit până în 30 Iunie

Inspectoratul de Poliție Județean Satu Mare reamintește cetățenilor că prima Carte Electronică de Identitate (CEI)...

Excursie de Ziua Copilului în parcul de aventuri de la Luna Șes pentru copiii bolnavi de cancer, în organizarea Fundației Hans Lindner

În fiecare an, “Ziua Copilului” este o sărbătoare a bucuriei, a jocului și a momentelor...

Publicitate

Contactează-ne pentru a primi oferta completă de publicitate pe Satmarenii.ro

Podcast-uri recente

Alte Articole

Trei incendii în ultimele 24 ore în județul Satu Mare

Adrian Cozma propune o lege pentru sărbătorirea Zilei Sătmarului la nivel național

Echipa Colegiului Național Ioan Slavici a câștigat Marele Premiu Samsung cu o aplicație mobilă și o brățară inteligentă pentru nevăzători   

Bătrân înecat în Someș după ce a căzut dintr-o barcă

Amenzi multe după o acțiune comună de control a Poliției și RAR la Carei

FIRE FLOOD FIGHT: Pișcolt și Nadvirna își unesc forțele într-un proiect transfrontalier de 1,5 milioane de euro pentru gestionarea situațiilor de urgență

A vrut să ardă deșeuri, și-a dat foc la grajd, în Ardud Vii

Marian Halas: Dacă am avea Polivalentă, am putea ține Cupe Mondiale la Satu Mare fără probleme

Razia Poliției la Sătmărel, 17 localnici duși la sediu pentru verificări suplimentare