Au fost soluţionate 35.982 dosare, rămânând nesoluţionate la 31.12.2024 un număr de 11.996 dosare în care se includ şi cele 822 dosare suspendate.

Evoluţia volumului de activitate al Tribunalului Satu Mare şi al judecătoriilor din circumscripţia sa în perioada 2018-2024

În anul 2024, volumul de activitate al instanţelor a crescut faţă de anul 2023 cu 6.736 dosare.
Volumul de activitate al fiecărei judecătorii este:
- Judecătoria Satu Mare
– 26338 dosare de soluţionat, din care 6102 dosare stoc din anul 2023 şi 20236 dosare nou înregistrate.
– 21974 dosare soluţionate şi 4364 dosare stoc la 31.12.2024, incluzând și 347 dosare suspendate.
- Judecătoria Carei
– 8563 dosare de soluţionat, din care 2837 dosare stoc din anul 2023 şi 5726 dosare nou înregistrate.
– 5477 dosare soluţionate şi 3086 dosare stoc la 31.12.2024, incluzând și 80 dosare suspendate.
- Judecătoria Negreşti Oaș
– 5254 dosare de soluţionat, din care 1936 dosare stoc din anul 2023 şi 3318 dosare nou înregistrate.
– 3272 dosare soluţionate şi 1982 dosare stoc la 31.12.2024, incluzând și 92 dosare suspendate.
Volumul de activitate la nivelul Tribunalului Satu Mare
Tribunalul Satu Mare a avut de soluţionat în anul 2024 un număr total de 7823 dosare (cu 954 dosare mai multe faţă de anul 2023) din care, stoc la începutul anului 2316 dosare şi 5507 dosare nou înregistrate în cursul anului.

În anul 2024, au fost soluţionate un număr de 5259 dosare, rămânând nesoluţionate la finele anului 2564 dosare. Stocul de 2564 dosare include şi 303 dosare suspendate.

Volumul de activitate al Secției I Civile
Secţia I civilă a avut în lucru un număr de 3080 dosare, în creştere față de cele 2666 dosare în anul 2023 şi reprezintă 39,37% din volumul total de activitate al Tribunalului în anul 2024.
Secţia I civilă a soluționat 2007 dosare, fiind pronunţate astfel: 1302 soluţii în fond, 673 soluţii în apel şi 32 soluţii în recurs.
Secţia I civilă a lăsat un stoc de dosare la 31.12.2024 de 1073 dosare, din care 721 dosare de fond nesoluţionate, 335 de dosare nesoluţionate în apel, 17 dosare nesoluţionate în recurs.
Volumul de activitate al Secției a II-a civilă, de contencios administrativ și fiscal.
Secţia a II – a civilă, de contencios administrativ și fiscal a avut în lucru un număr de 3399 dosare, în creştere față de anul 2023 când numărul dosarelor de soluționat a fost de 3102 dosare şi reprezintă 43,45% din volumul total de activitate al Tribunalului în anul 2024.
Secţia a II-a civilă a soluționat 2016 dosare, fiind pronunţate astfel: 815 soluţii în fond ( 184 – litigii cu profesionişti, 397- contencios administrativ, 234 – procedura insolvenţei), 1186 soluţii în apel şi 15 soluţii în recurs.
Secţia a II –a civilă a lăsat un stoc de dosare la 31.12.2024 de 1383 dosare, din care 914 dosare de fond nesoluţionate( 92 – litigii cu profesionişti, 470- contencios administrativ, 352 – procedura insolvenţei), 466 de dosare nesoluţionate în apel, 3 dosare nesoluţionate în recurs.
Volumul de activitate al Secției Penale.
Secţia Penală a avut în lucru un număr de 1344 dosare de soluționat, în creştere față de cele 1101 dosare din anul 2023 şi reprezintă 17,18% din volumul total de activitate al Tribunalului în anul 2024.
Secţia Penală a soluționat 1236 dosare, fiind pronunţate astfel: 877 soluţii în fond şi 359 soluţii în contestații.
Secţia Penală a lăsat un stoc de dosare la 31.12.2024 de 108 dosare, din care 91 dosare de fond nesoluţionate și 17 dosare contestații. Nu există dosare penale suspendate.
Încărcătura pe judecător
În anul 2024, toate instanţele sătmărene (Judecătoriile şi Tribunalul) au înregistrat o încărcătură medie pe judecător de aproximativ 1265 dosare, raportat la fluctuaţiile de personal.

Încărcătura pe judecător la nivelul judecătoriilor.
Judecătoria Satu Mare
Având ca element de referinţă posturile efectiv ocupate, care s-au situat la cifra de 16,8 în raport de fluctuaţia de personal în anul 2024, reţinem că Judecătoria Satu Mare a înregistrat o încărcătură medie pe judecător de 1204,5 dosare, prin raportare la numărul de dosare nou intrate în anul 2024, respectiv o încărcătură de 1567,7 dosare având în vedere volumul total de activitate.
Judecătoria Carei a înregistrat o încărcătură medie pe judecător de 1168,6 dosare pe judecător, prin raportare la numărul de dosare nou intrate în anul 2024, respectiv o încărcătură de 1747,6 dosare având în vedere volumul total de activitate, cu includerea stocului de la începutul anului.La stabilirea mediei s-au avut în vedere numărul de 4,9 posturi efectiv ocupate din cele 6 posturi pe schemă existente în statul de funcţii al Judecătoriei Carei în anul 2024.
Judecătoria Negreşti Oaş
Având ca element de referinţă posturile efectiv ocupate, care s-au situat la cifra de 3,4 reţinem că Judecătoria Negreşti Oaş a înregistrat o încărcătură medie pe judecător de 975,9 dosare, prin raportare la numărul de dosare nou intrate în anul 2024, respectiv o încărcătură de 1545,3 dosare, prin raportare la volumul de activitate efectiv, cu includerea stocului anterior.
Încărcătura pe judecător la nivelul Tribunalului Satu Mare
Analizând încărcătura medie pe judecător, având ca element de referinţă posturile efectiv ocupate, respectiv 15, reţinem că Tribunalul Satu Mare a înregistrat o încărcătură medie pe judecător de 367,1 dosare, prin raportare la numărul de dosare nou intrate în anul 2024, o încărcătură de 521,5 dosare, prin raportare la volumul de activitate efectiv, cu includerea stocului anterior, respectiv o încărcătură de 903,3 de dosare prin raportare la volumul de activitate adiţionat.
Indicatori de eficienţă.
În vederea stabilirii unor parametri în baza cărora să se poată efectua o analiză a activităţii instanţelor, prin Hotărârea nr. 1305/09.12.2014 a Secţiei pentru judecători a Consiliului Superior al Magistraturii a fost aprobat Raportul Grupului de lucru privind eficienţa activităţii instanţelor, acesta cuprinzând un număr de cinci indicatori.
Indicatori de eficienţă ai Tribunalului Satu Mare.
Gradul general de eficienţă al Tribunalului Satu Mare la 31.12.2024 a fost Eficient, situându-se la același nivel cu perioada de referinţă – anul 2023.
Determinarea gradului general de performanţă s-a realizat pe baza datelor statistice generate de aplicaţia STATIS şi acestea vor fi prezentate, în cele ce urmează, pentru fiecare indicator în parte:
- Rata de soluţionare a dosarelor (operativitatea) calculată exclusiv în raport de dosarele nou intrate
La începutul anului 2024, instanţa a avut în stoc un număr de 2316 dosare, au fost înregistrate în cursul anului un număr de 5507 dosare noi, soluționând în decursul perioadei un număr de 5259 dosare, valoarea indicatorului fiind de 95,5%, încadrându-se la acest indicator în gradul SATISFĂCĂTOR potrivit plajelor de eficienţă stabilite prin Hotărârea nr. 1305/09.12.2014 a Secţiei pentrujudecători.
În ceea ce priveşte materiile: „Asigurări sociale”, „Contencios administrativ și fiscal” și „Insolvența persoanei fizice”, trebuie menţionate următoarele explicaţii: din cele 698 de dosare de asigurări sociale înregistrate în anul 2024, un număr de 279 de dosare au fost înregistrate pe rolul instanţei după data de 01.09.2024, reprezentând un procent de 39,97%, iar din cele 1429 de dosare de contencios administrativ şi fiscal înregistrate în anul 2024, un număr de 432 de dosare au fost înregistrate pe rolul instanţei după data de 01.09.2024, reprezentând un procent de 30,23%, astfel ca posibilitatea reală de soluţionare a acestora până la sfarşitul anului este redusă. Referitor la materia „Insolvența persoanei fizice”, în cursul anului trecut Tribunalul Satu Mare a avut de soluţionat un singur dosar, care a fost înregistrat pe rolul acestei instanţe la data de 16.10.2024, dosarul fiind soluţionat şi motivat în cursul lunii ianuarie 2025.
Situaţia a fost cauzată şi de complexitatea ridicată a dosarelor în domeniile în care s-a obţinut gradul de eficienţa satisfăcător (civil, faliment, minori şi familie) şi de necesitatea administrării unui vast probatoriu. De asemenea, în Secţia I civilă, un număr de 34 cauze au fost suspendate, în temeiul art.2, alin.3 din OUG nr.62/2024, din care, litigii de muncă 19 dosare (dintr-un total de 190) și asigurări sociale 15 dosare (dintr-un total de 698). Potrivit Ordonanţei de urgenţă nr. 62/2024 din 13 iunie 2024 privind unele măsuri pentru soluţionarea proceselor privind salarizarea personalului plătit din fonduri publice, precum şi a proceselor privind prestaţii de asigurări sociale, cauzele aflate pe rolul instanţelor judecătoreşti, care sunt similare cele în care o altă instanţă a solicitat Înaltei Curţi de Casaţie şi Justiţie să pronunţe o hotărâre prin care să se dea rezolvare de principiu chestiunii de drept cu care a fost sesizată, vor fi suspendate până la pronunţarea hotărârii prealabile pentru dezlegarea chestiunii de drept. Pentru aceleaşi argumente, in Secţia a II-a civilă, de contencios administrativ şi fiscal, a intervenit suspendarea de drept a cursului judecăţii într-un număr de 67 de cauze, din totalul de 565 de cauze înregistrate pe anul 2024.
2) Vechimea dosarelor în stoc
La finele anului 2024, din totalul de 2564 dosare aflate în stoc, un număr de 317 dosare, reprezentând un procent de 12,4%, sunt mai vechi de 1 an şi 6 luni.
În consecinţă, la indicatorul de faţă, instanţa s-a încadrat în gradul SATISFĂCĂTOR, potrivit plajelor de eficienţă stabilite prin Hotărârea nr. 1305/09.12.2014 a Secţiei pentru judecători.
Obţinerea gradului de eficienţă Satisfăcător se explică prin datele statistice înregistrate, în principal, în materia falimentului (total dosare în stoc = 352, din care mai vechi de 1,5 ani = 167, valoare indicator – 47,4%).
Astfel, din totalul de 317 dosare cu o vechime mai mare de 1,5 ani în perioada de referinţă, un număr de 167 dosare mai vechi de 1,5 ani sunt în materia falimentului.
Gradul de eficienţă scăzut în materia falimentului, unde 47,4% din dosare sunt mai vechi de 1an şi 6 luni, a fost determinat de specificul procedurii derulate în acest tip de litigii. Potrivit prevederilor Legii nr. 85/2014 din 25 iunie 2014 privind procedurile de prevenire a insolvenţei şi de insolvenţă, în cazul societăţilor comerciale aflate în procedura de reorganizare judiciară, planul de reorganizare se desfăşoară, de regulă, pe o perioadă de 3 ani, cu posibilitatea de prelungire, iar în situaţia societăţilor comerciale aflate în faza de faliment, închiderea procedurii presupune lichidarea averii debitorului şi distribuirea sumelor încasate, depăşindu-se astfel perioada de raportare avută în vedere la stabilirea coeficientului analizat.
3) Ponderea dosarelor închise într-un an
În cursul anului 2024, din totalul de 5259 dosare soluţionate, un număr de 4907 dosare au fost soluţionate în termen de maximum un an de la înregistrare, reprezentând un procent de 93,3%.
În consecinţă, la acest indicator, instanţa s-a încadrat în gradul Foarte eficient.
4) Durata medie de soluţionare
În cursul anului 2024, au fost soluționate un număr total de 5259 dosare, dintre care un număr de 4023 dosare în materiile non penale și un număr de 1236 dosare în materie penală.
Durata medie de soluţionare în materiile non penal a fost de 6,3 luni, instanţa încadrându-se în gradul Foarte eficient.
În penal, această durată a fost de 1,1 luni, instanţa încadrându-se, de asemenea, în gradul Foarte eficient.
5) Redactările peste termenul legal
În perioadă analizată, din totalul de 5061 dosare soluţionate, un număr de 357 dosare, reprezentând 7,1% din totalul soluţionatelor, au fost redactate peste termenul legal, determinând încadrarea instanţei în gradul ”Foarte eficient”.
Indicii de atacabilitate a hotărârilor judecătoreşti
În anul 2024 din totalul de 5259 dosare soluţionate de către judecătorii Tribunalului Satu Mare, au fost atacate, cu apel sau recurs, după caz, 1560 hotărâri, rezultând o pondere a atacabilităţii de 29,66%, mai mare faţă de anul 2023 când ponderea a fost de 26,90% şi mai mare faţă de anul 2022 când ponderea de atacabilitate a fost de 28,92%.
La secţia I – a civilă a Tribunalului Satu Mare au fost pronunţate în anul 2024 un număr de 2007 hotărâri, din care au fost atacate cu apel 720 hotărâri şi cu recurs 188 hotărâri (total 908 hotărâri).
Ponderea de atacabilitate la Secţia I-a civilă a fost de 45,24%, în creştere faţă de anul 2023 când ponderea de atacabilitate a fost de 39,41%, şi în creştere faţă de anul 2022 când ponderea de atacabilitate a fost de 42,41%.
La secţia a II – a civilă de contencios administrativ şi fiscal, au fost pronunţate în anul 2024 un număr de 2016 hotărâri, din care au fost atacate cu apel 135 hotărâri şi cu recurs 286 hotărâri (total 421 hotărâri).
Ponderea de atacabilitate la Secţia a II – a civilă de contencios administrativ şi fiscal a fost de 20,88%, în creştere faţă de anul 2023 când ponderea de atacabilitate a fost de 19,83%, și în scădere faţă de anul 2022 când ponderea de atacabilitate a fost de 21,93%.
La secţia penală, au fost pronunţate în anul 2024 un număr de 1236 hotărâri, din care au fost atacate cu apel 45 hotărâri, respectiv contestaţii 186 hotărâri (total 231 hotărâri).
Ponderea de atacabilitate la Secţia penală a fost de 18,68%, în scădere faţă de anul 2023 când ponderea de atacabilitate a fost de 20,26% şi în creștere faţă de anul 2022 când ponderea de atacabilitate a fost de 17,10%.
Indicii de desfiinţare a hotărârilor judecătoreşti
În căile de atac promovate faţă de totalul celor 5259 hotărâri pronunţate de Tribunalul Satu Mare, în anul 2024 au fost desfiinţate/modificate/casate de către instanţele de control judiciar un număr de 225 hotărâri reprezentând un procent de 4,27% , în scădere faţă de anul 2023 când procentul înregistrat a fost de 5,71%.
Pe secţii, indicele de desfiinţare/modificare/casare se prezintă astfel:
- Secţia I – a civilă – din totalul hotărârilor pronunţate de 2007, au fost desfiinţate/modificate/casate în căile de atac 78 hotărâri. Indicele de desfiinţare/modificare/casare în anul 2024 este de 3,88 %, în scădere faţă de anul 2023 când indicele de casare a fost de 6,54%.
- Secţia a II– a civilă – din totalul hotărârilor pronunţate de 2016, au fost desfiinţate/modificate/casate în căile de atac 105 hotărâri. Indicele de desfiinţare/modificare/casare în anul 2024 este de 5,20 %, în scădere faţă de anul 2023 când indicele de casare a fost de 5,92%.
- Secţia penală – din totalul hotărârilor pronunţate de 1236, au fost desfiinţate/modificate/casate în căile de atac 42 hotărâri. Indicele de desfiinţare/modificare/casare în anul 2024 este de 3,39 %, în scădere faţă de anul 2023 când indicele a fost de 3,90%.
CONCLUZII
Deşi situaţiile statistice nu spun totul despre realitatea existentă în cadrul unei instanţe de judecată, analizarea indicatorilor de activitate stabiliţi la nivel naţional este necesară pentru a avea un punct de reper în analiza activităţii. Pornind de la aceste date prezentate, se va urmări, pe viitor, îmbunătățirea calităţii activităţii , respectiv a acestor indicatori.
Din această perspectivă, se constată o creştere a volumului de activitate a Tribunalului Satu Mare faţă de anul precedent, cu 954 dosare mai multe faţă de anul 2023, din care, stoc la începutul anului 2316 dosare şi 5507dosare nou înregistrate în cursul anului. Astfel, în cursul anului 2024 s-au înregistrat cu 1030 de cauze noi în plus faţă de anul precedent. Per ansamblu, la nivelul tuturor instanţelor din judeţ, numărul cauzelor nou înregistrate a crescut cu 3590 de dosare faţă de anul 2023.
Rezultatele prezentate în acest bilanţ reprezintă efortul depus de judecătorii, grefierii şi echipa manageriala a acestei instanţe, ce nu poate fi cuantificat doar în datele statistice, astfel că trebuie menţionate eforturile individuale ale întregului colectiv pentru buna funcţionare a instanţei.
Ca o concluzie, îmbunătățirea activităţii instanţei implică menţinerea aspectelor pozitive şi efortul continuu de perfecţionare, prin comunicare, muncă în echipa şi transparenţă.




