function wp_dereg_script_comment_reply(){wp_deregister_script( 'comment-reply' );} add_action('init','wp_dereg_script_comment_reply');
ziar satmarenii satu mare

Festivalul Folcloric Județean pentru preșcolari „Deschideți porțile mari”

Centrul Județean pentru Conservarea și Promovarea Culturii Tradiționale Satu Mare cu sprijinul Consiliului Județean Satu Mare, în parteneriat cu Inspectorarul Școlar Județean Satu Mare, Primăria și Consiliul Local Odoreu, Grădinița „Floare de Lotus” Odoreu, a organizat duminică, la Căminul Cultural din Odoreu cea de-a X-a ediție a Festivalului folcloric județean pentru preșcolari „Deschideți porțile mari”.

Distribuie:

Facebook
WhatsApp
Telegram

Festivalul folcloric a reunit și în acest an peste 300 de copii înscriși în competiție la cele trei secțiuni: „Interpretare vocală”, „Formații coregrafice” și „Obiceiuri din folclorul copiilor”.

Au luat cuvântul: Robert Laszlo – managerul instituției organizatoare; Dumitru Pop – primarul comunei Odoreu; Anișoara Boitor – inspector școlar general; Monica Avășan – directoarea Grădiniței cu Program Săptămânal ,,Floarea de lotus “Odoreu, Felician Pop – președintele UZPR Satu Mare și Maria Carmen Sas – referent C.J.C.P.C.T. Satu Mare.

Membrii juriului au fost: Maria Carmen Sas- președinte; dr. Mara Pușcaș – șef secție etnografie – Muzeul Județean Satu Mare; Leontina Dorca – maestru coregraf; Maria Gabriela Ardelean – inspector școlar educație timpurie; Leontina Ghiț – fost inspector școlar; Monica Avășan – directoarea GPS „Floarea de Lotus” Odoreu și Marius Ardelean – viceprimarul comunei Odoreu.

De la an la an, calitatea festivalului a crescut, formațiile și interpreții participanți fiind tot mai bine pregătiți, prezentându-se în concurs cu reprezentații autentice și costume respectând aspectele tradiționale.

Laureații acestei ediții:

MARELE PREMIU și Trofeul festivalului – formația de dansuri de la GPP 14 Mai din Satu Mare

Secțiunea INTERPRETARE VOCALĂ

Soliști vocali

Premiul I

ONEȚ DARIA IOANA – GPP Voinicelul, Satu Mare

PEREȘ MARIA ILINCA – GPP Dumbrava minunată, Satu Mare

BRAICA MIRUNA – GPS Floarea de lotus, Odoreu

Premiul II

BLAGA SARAH – GPS Floarea de lotus din Odoreu

TODOR ELENA TEODORA – GPP Voinicelul, Satu Mare

POP MARCUS – GPS Floarea de lotus, Odoreu

Premiul III

BUMBAR SOFIA – GPN Odoreu

SZABO ANTONIA ELENA – GPP Voinicelul, Satu Mare

SZABO ȘTEFNIA SONIA – GPP Voinicelul, Satu Mare

Mențiuni

SZULCZER ESZTER – GPN Odoreu

RUS FLORENTINA – GPN Valea Seacă

Grupuri vocale

Premiul I Grup vocal – Grădinița Floarea de Lotus , Odoreu

Grup vocal – GPP Nr.1, Negrești Oaș

Premiul II Grup vocal Crăițele -GPP Nr.33, Satu Mare

Grup vocal – GPN Valea Seacă

Secțiunea FORMAȚII COREGRAFICE

Premiul I Formația de dansuri – GPP Nr.1 Negrești Oaș

Formația de dansuri – GPN Botiz

Formația de dansuri – GPP Nr. 6, Satu Mare

Premiul II Formația de dansuri – GPN Nr.9, Satu Mare

Formația de dansuri – GPP Floarea de Lotus, Odoreu

Premiul III Formația de dansuri – GPP Nr.11, Satu Mare

Premiu special – GPN Cupșeni județul Maramureș

Ultimele știri