Sătmărenii au refăcut drumul pe care a intrat în oraș Armata Română eliberatoare în 1919

Redacție Sătmărenii.ro

La invitația Asociației ”Satele Unite ale Sătmarului”, mii de locuitori ai municipiului ori sosiți de prin tot județul au participat la manifestările dedicate aniversării celor 105 ani de la eliberarea orașului și județului de sub regimul bolșevic maghiar.

Distribuie:

În primăvara anului 1919, la solicitarea Antantei care tocmai câștigase Primul Război Mondial, Armata Română a trecut ultima linie de demarcație de la hotarul actualelor județe Satu Mare și Sălaj, înaintând spre linia Tisei, pe care a traversat-o ulterior, ajungând până la Budapesta.

După lupte sporadice cu ultimele rămășițe ale rezistenței maghiare alcătuite din trupe ale Diviziei Secuiești, Armata Română a intrat triumfal în orașul Satu Mare la orele amiezii zilei de 19 aprilie, fiind întâmpinată de un mare număr de localnici, în frunte cu primarul maghiar de atunci, care i-a salutat pe soldați ca pe niște eliberatori, după teroarea din lunile precedente instituită de regimul bolșevic al guvernului condus de Kun Bela, originar tot din ținuturile de la hotarul Sătmarului cu Sălajul.

Acel moment a marcat instaurarea administrației românești în acest capăt de Ardeal, iar la 105 ani de la acele evenimente, sătmărenii au recreat traseul parcurs de batalioanele românești, peste actualul Pod Decebal ce s-a construit aproximativ în locul vechiului și celebrului ”Pod al Sătmarului” din cunoscutul cântec naționalist, până în zona centrală a orașului.

Cu călăreții conduși de deputatul Adrian Cozma în fruntea alaiului ce a desfășurat un imens drapel românesc și urmați în pas de defilare de formațiuni ale Armatei, Jandarmeriei și Pompierilor, sătmărenii s-au oprit pentru câteva momente în mijlocul Podului Decebal, unde au dezvelit o placă comemorativă  cu mesajul primului primar român al municipiului Satu Mare, Augustin Ferențiu, rostit în Sâmbăta Mare a Paștelui din 1919, care s-a întâmplat să fie prăznuit atunci de toți creștinii de diferite culte din oraș: „Era sâmbăta patimilor și noi eram în așteptarea Învierii, dar nu numai a răscumpărătorului Domnului nostru Isus Hristos, ci și a neamului românesc.”

Alaiul și-a continuat apoi drumul până la Catedrala ”Adormirea Maicii Domnului”, unde Preasfințitul Părinte Timotei Sătmăreanul, Arhiereu-vicar al Episcopiei Ortodoxe Române a Maramureșului și Sătmarului, i-a binecuvântat pe cei prezenți, apoi au participat cu toții la ceremonialul militar din Piața Libertății.

Manifestările au debutat cu intonarea Imnului Național, apoi a urmat ceremonialul religios, după care s-a ridicat un parastas în memoria tuturor celor ce și-au dat viața pentru eliberarea Sătmarului în primăvara anului 1919.

Manifestările au continuat cu alocuțiuni, un moment artistic, iar evenimentul s-a încheiat cu depuneri de coroane de flori la Monumentul Eroului Necunoscut.

Continuă să citești

Articole recente

Percheziții domiciliare și evazioniști prinși în cadrul operațiunii Jupiter la Satu Mare

În cadrul operațiunii JUPITER, sub coordonarea Parchetului de pe lângă Înalta Curte de Casație și...

Protest spontan al medicilor legiști la Satu Mare. Ei contestă noua grilă de salarizare

Colectivul medical al Serviciului Județean de Medicină Legală Satu Mare și-a exprimat public nemulțumirea față...

PNL susține cu toată forța 𝗽𝗿𝗼𝗳𝗲𝘀𝗶𝗶𝗹𝗲 𝗹𝗶𝗯𝗲𝗿𝗮𝗹𝗲

Vicepreședintele Camerei Deputaților, Adrian Cozma, anunță că a votat azi legea care clarifică regimul juridic...

Noile cărți electronice de identitate se eliberează gratuit până în 30 Iunie

Inspectoratul de Poliție Județean Satu Mare reamintește cetățenilor că prima Carte Electronică de Identitate (CEI)...

Excursie de Ziua Copilului în parcul de aventuri de la Luna Șes pentru copiii bolnavi de cancer, în organizarea Fundației Hans Lindner

În fiecare an, “Ziua Copilului” este o sărbătoare a bucuriei, a jocului și a momentelor...

Publicitate

Contactează-ne pentru a primi oferta completă de publicitate pe Satmarenii.ro

Podcast-uri recente

Alte Articole

Țeapă de 150.000 de lei de la un agent de telefonie mobilă pentru clienții sătmăreni

Viața prin obiectiv la Satu Mare: Provocările unei mame fotograf între studioul de ‘Cake Smash’ și nunțile de 12 ore

Odată cu ieșirea PSD din Guvern, pleacă și Ioan Tibil din Prefectura Satu Mare

Tabără de instrucție cu militari români și francezi, la Mărtinești

Vine primăvara, încep incendiile de vegetație uscată în județul Satu Mare

Adrian Cozma, invitat la Roma de omologul său italian, Giorgio Mule

Consilierul local Victor Cernea îi explică deputatului Mircea Govor ce înseamnă legea privind Ziua Sătmarului

Camionetă plină cu butelii de freon lovită de tren la Balta Blondă

Zece femei și un bărbat din județul Satu Mare au fost victime ale traficului de persoane anul trecut