Patru jucători ai proaspăt retrogradatei CSM Olimpia, inclusiv căpitanul echipei, suspendați pentru pariuri dubioase

Redacție Sătmărenii.ro

Patru jucători au fost sancționați de Comisia de Disciplină și Etică din cadrul Federației Române de Fotbal, în urma unei sesizări privind posibile încălcări ale regulamentelor de integritate sportivă.

Distribuie:

Forul disciplinar a admis sesizarea FRF și a decis ca patru jucători de la CSM Olimpia Satu Mare să fie suspendați și amendați pentru încălcarea regulilor de integritate sportivă legate de pariuri și conduită profesională.

Cei patru jucători suspendați sunt Hosu Alexandru Marius, Sabău Alexandru, Văsălie Alin Cătălin, Oanea Mihai Cătălin. Toți au fost suspendați pe o perioadă de două luni și fiecare trebuie să plătească și câte o amendă de 10.000 de lei.

Fundașul Cătălin Oanea, principalul căpitan al CSM Olimpia Satu Mare, mijlocașul Alin Văsălie și atacantul Marius Hosu au jucat până în ultima etapă din play-out. Sabău Alexandru nu mai este în lot din februarie.

Conform unui document oficial publicat pe site-ul CSM Satu Mare, în octombrie 2025 salariile brute ale fotbaliștilor variau de la puțin peste 3.183 de lei până la peste 25.370 de lei brut lunar.

Conducerea Clubului Sportiv Municipal Olimpia Satu Mare a luat act de decizia Comisiei de Disciplină și Etică din cadrul Federației Române de Fotbal referitoare la cei trei jucători care mai activează la echipă și, în cadrul ședinței de marți, a decis suspendarea contractelor aflate în vigoare.

Într-un comunicat de presă, clubul se delimitează ferm de orice manifestare nesportivă, indiferent dacă aceasta are loc pe teren sau în afara lui. Conform comunicatului, pentru CSM Olimpia Satu Mare, respectarea spiritului fair-play-ului, a conduitei sportive și a integrității competiției reprezintă valori fundamentale. Clubul rămâne pe deplin angajat în promovarea unor principii și comportamente demne de tradiția noastră, de încrederea suporterilor și de valorile autentice ale sportului.

De asemenea, se menționează că, potrivit anchetei Comisiei de Disciplină și Etică din cadrul FRF, acești sportivi nu au pariat pe jocurile propriei echipe și s-a constatat faptul că jucătorii nu au mai utilizat de cel puțin patru ani conturile deschise anterior la casele de pariuri.

Decizia FRF vine într-un moment sensibil, când, în urma unui sezon competițional dezastruos, fără nici un punct obținut pe teren propriu, clubul finanțat de Primăria Satu Mare cu două milioane de euro din bani publici a retrogradat în Liga a III-a.

O licărire de speranță a apărut în etapa de play-out, când echipa sătmăreană avea șansa să rămână în Liga a II-a dacă ar fi câștigat ultimul meci jucat în deplasare la Concordia Chiajna, după șase meciuri în care, în mod ”miraculos” a obținut mai multe puncte decât în tot sezonul competițional în total. Doar că au fost egalați în ultimele cinci minute ale meciului decisiv și așa s-a ales praful de tot.

Totuși, deja se vorbește, încă neoficial, de posibilitatea de a rămâne în Liga a II-a, pe bază de invitație pe vreun loc rămas vacant de o altă echipă ce nu mai are posibilitatea financiară de a rămâne în acest eșalon, practică aplicată în ultimii ani în campionatul românesc de fotbal. Așa lasă să se înțeleagă și alocarea unui buget asemănător cu cel din sezonul competițional ce tocmai s-a încheiat (adică tot în jur de două milioane de euro), buget votat de majoritatea UDMR+PSD în ultima ședință a Consiliului Local Satu Mare.

Acest buget poate să asigure și eventuala preluare, de data aceasta oficială, a Academiei Partium, care, foarte probabil, va rămâne fără alocările de bani din Ungaria, după ce noul prim-ministru Magyar Peter a anunțat o verificare la sânge a tuturor sumelor din bani publici transferate în ultimul deceniu în Transilvania.  

Continuă să citești

Articole recente

Mesaj de Ziua Copiilor de la Adrian Cozma și echipa de robotică de la Centrul de Excelență Satu Mare

Flancat de membrii echipei multipremiate B-Robo de la Centrul de Excelență din Satu Mare, vicepreședintele...

Pescar înecat într-o baltă din Dorolț

În după-amiaza zilei de duminică, pompierii militari din cadrul Detașamentului de Pompieri Satu Mare au...

Mesajul lui Adrian Cozma de Ziua Rezerviștilor Militari: țara are nevoie în continuare de exemplul dumneavoastră

Vicepreședintele Camerei Deputaților, Adrian Cozma, a transmis un mesaj de felicitare de Ziua Rezervistului Militar...

Comunicat incomplet al Poliției cu privire la perchezițiile de la Socond

Reacționând la articolele publicate în presa locală în urma conferinței susținute de vicepreședintele Camerei Deputaților,...

Incendiu la o hală de depozitare cereale din localitatea Adrian

În această dimineață, în jurul orei 07:45, pompierii militari din cadrul Detașamentului de Pompieri Satu...

Publicitate

Contactează-ne pentru a primi oferta completă de publicitate pe Satmarenii.ro

Podcast-uri recente

Alte Articole

S-a lăsat cu amenzi consistente în urma controalelor la balastiere

Traficanți de droguri prinși în flagrant la Satu Mare

Viața prin obiectiv la Satu Mare: Provocările unei mame fotograf între studioul de ‘Cake Smash’ și nunțile de 12 ore

Doi vârstnici pe o bicicletă electrică au murit într-un accident la Carei

Amenzi de 50.000 de lei în urma controalelor Poliției la centrele de colectare a fierului vechi

Interviu cu dr. Cristian Costea: Semnele digestive care necesită vizita urgentă la spital!

Adrian Cozma cere investigarea acuzațiilor lui Magyar Peter despre actele de corupție ale Guvernului Orban în Transilvania

Noapte grea, cu multe incendii, pentru pompierii sătmăreni

Percheziții la doi samsari din Oaș care vindeau mașini second-hand cu acte fictive pentru a nu plăti impozite